објавено во: пет, авг 17th, 2012

Сите ние сме Pussy Riot

Сигурно се сеќавате кога споменикот на советската армија во центарот на Софија, Бугарија пред една година беше декориран во форма на графит, а сите војници си добија важен лик од цртаните, анимираните и екранизираните ликови. Тогаш ги имаше Супермен, Џокерот, Робин, Дедо Мраз и многу други, но она што е најново е дека истите тие споменици од споменикот на советската армија повторно беа украсени, дотерани, декорирани.

Овој пат истиот споменик е ставен во друга функција: Сите ние сме: Pussy Riot!

Иако мислиме дека Бугарија, како земја комшија не е премногу развиена, овој графит ги затресе уметничките кругови во целиот свет. Станува збор за ангажирана уметност која носи подлабока порака, политички поткована и со многу споредни прашања/ одговори кои сами по себе се наметнуваат. Овој споменик т.е. војниците на овој споменик синоќа си добија по едно капче на главата со што ја симболизираат борбата на Pussy Riot, познатиот руски бенд кој има проблеми од сите страни поради начинот на промовирање на нивната музика и тематиката која ја обработуваат. Браво за Софија и уличните уметници таму, повторно им успеа да го кренат гласот високо и да дадат поддршка за оваа кауза.

Иако утринава уште во 08:00 часот сите капчиња во боја беа отстранети од главите на војниците, мисијата е завршена!

Знаеме дека Pussy Riot протестираа во храмот “Христос Спасителот” во Москва против претседателот Путин и поврзаност на црквата со државата. Во панк молитвата упатена кон Богородица пред неколку месеци девојките ја замолија да ја ослободи Русија од Путин. Се очекува денеска да биде изречена пресудата против нив. Обвинителството веќе побара ефективни казни за младите жени.

Има отворена петиција на која се придружуваат многу музичари од цел свет се со цел да ја поддржат нивната кауза за слобода во создавањето и интерпретацијата на нивната музика. Многумина бараат Марија, Надеж и Катерина да бидат ослободени веднаш!

Слободата на изразување е основно човеково право, заштитено од руското и меѓународното право. Тоталитарниот режим на Владимир Путин треба да се препознае, тој да го признае лошото владеење и да престане да ги тероризира своите граѓани. “Pussy Riot” е инспиративен симбол на борбата за демократија во Русија. Целата меѓународна заедница е должна да ја поддржи оваа акција против обидите на режимот да им ги затвори устите. До каде би стигнале инаку?!

Денес е Светски ден за поддршка на трите пејачки!

Настани во нивна заштита ќе има во Париз, Берлин, Лондон, Москва, Санкт Петербург, Мадрид, Барселона, Прага, Единбург, Даблин, Њујорк и на други места. Се очекува на настанот во Њујорк да присуствува и вдовицата на Џон Ленон, Јоко Оно, која оваа недела го повика рускиот претседател Владимир Путин да ги ослободи овие три млади жени.

.

автор

- aka kihuPotru [1983] e концептуален уметник, поет и младински/ граѓански активист. Блогер, отворен за соработка. #culture #art #media

напиши коментар

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Ретровизор+

Ваши препораки
Ни значи твојата поддршка
Доколку сакаш да нè следиш преку facebook кликни лајк,

во спротивно изгаси ја пораката со ескејп или клик на страна.
Прочитај повеќе:
1
Се удрил во паркирани автомобили, ги уништил сите

Белград – четири автомобили биле потполно уништени изминава вечер, кога...

kk
Македонците сакаат да снимаат порно: „Жешката пица на госпоѓа Мица“ е новиот македонски порно филм

„Жешката пица на госпоѓа Мица“ е новата порносцена во продукција...

dd
Што се случи со вчерашниот настап на Даниел Кајмакоски? (Видео)

Некако како без жар помина вечерашниот настап на Даниел Кајмакоски...

slika5
НАЈУБАВИТЕ МАКЕДОНСКИ ДЕВОЈКИ ВО АКЦИЈА

УСПЕШНА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА ГУТЕ ФРУХТЕ И ЦРВЕНИОТ КРСТ Насмеани...

Close
The title of your home page