Бизнис Финансии
07.10.2016 17:49

Зошто чоколадната торта треба да биде дел од вашиот појадок секое утро?

184_en-us_large

Научниците од Syracuse University во Њујорк се грижат за скалата на исхрана на 968 луѓе на возраст од 23 до 98 години.

184_en-us_large
Експериментот покажа дека чоколадото има директен ефект на нашиот когнитивните перформанси, и конзумирањето редовно може значително да ја подобри меморијата и развојот на нашето апстрактно мислење.

Пред неколку години , научниците од Универзитетот во Тел Авив почнаа да јадат чоколадо секое утро. Тие тврдеа дека тоа им помогна во нивната работа. Во пркос на широко распространета претпоставката дека луѓето треба да намалат јадење чоколадо кога се на диета , се покажа дека тоа всушност може да му помогне на лицето да се изгуби вишокот тежина.

” Кога ќе се разбудиме , на нашиот мозок му треба енергија веднаш “, вели д-р Даниела Јакубовиц, чија книга Големата Доручек Исхрана стана бестселер. “Ова е време од денот кога вашето тело ја претвора храната во енергија. Подоцна во текот на денот , кога ќе јадете , вашето тело и мозок се уште се во висок режим на готовност , заштеда на енергија од храната што се масти резерви. Ова е како да се добива на тежина , дури и кога јаде помалку. ”

Чоколадо не треба да се јаде подоцна од 9 часот наутро. Според Јакубовиц, луѓето кои јадат јаглехидрати , протеини и 600 калории десерт губат повеќе тежина отколку оние кои јадат 300 калории за појадок во некое подоцнежно време во текот на денот .