Неколку работи кои ќе се случат 10 минути после нуклеарна експлозија

nuklearna-bomba-eksplozija-nuklearne-bombe-2-1

Некои аналитичари тврдат дека отуството на Путин кое траеше 11 дена има тесна врска со нуклеарната закана за Русија.

Министерството за одбрана на Руската федерација навело дека претседателот Владимир Путин ги предупредил САД и Европската Унија дека британскиот премиер Дејвид Камерон мора да биде „тргнат” инаку ќе дојде до војна со катастрофални последици.

Според овој извештај, престедателот Путин и уште некои луѓе од врвот, биле ставени под специјална заштита на Министерството за одбрана и минатите две недели откако разузнавачките служби откриле план за нуклеарен напад на Руската федерација од страна на премиерот Камерон кој требало да се случи оваа недела.

Не е сигурно дали САД се соучесници на премиерот Камерон во планираниот нуклеарен напад, а детали за извештајот се составени на основа на информација која им ја дал директорот на ФСБ, Александар Бортников, по својата приватна посета на Белата куќа пред една недела.

Некои аналитичари тврдат дека отсуството на Путин од 11 дена има врска со нуклеарната закана кон Русија.

Во Кремљ веке никој не е сигурен ниту во тоа дека претседателот Обама може да ја контролира својата нација откако американскиот заменик секретар на државата, задолжен за европските и евроазиските прашања, Викторија Нуланд, збеснала поради трвдењето на минситерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров дека поранешниот потпретседател Дик Чејни го води САД.

Независно од тоа кој го води САД, помеѓу Руската федерација и САД моментално трае војна, затоа што режимот на Обама изјавил дека санкциите против Русија ќе траат засекогаш затоа што федерацијата никогаш нема да дозволи нацистичка влада во Украина да го превземе Крим.

Како одговор на оваа необична закана, Путин организирал состанок во таен, подземен комплекс во Јеманта во планината Урал, разговарајќи за сите можни офанзивни, одбрамбени и тајни и психолошки мерки потребни за спречување на војна…сепак, во случај превенцијата да не успее, Русија ќе го нападне Запад со сите достапни оружја, па и со нуклеарка.

Интересно е тоа што се споменуваат психолошки мерки во склад на неодамна емитуваниот документарец во кој претседателот Путин по прв пат јано признава дека му зе заканувал на Запад со нуклеарен напад за прашањето за Крим.

Се смета дека оваа изјава е упатена како предупредување за граѓаните на САД и ЕУ на „опасноста” со која се соочуваат.
Еве што претседателот Путин наредил во рамките на планот за подготовки за војна:

Мометално отварање на 5.000 нови атомски склоништа во Москва чија изградба преседателот Путин ја наредил уште во 2010 година, а кои се завршени во 2012 година.

Евакуација на клучната опрема и персоналот во овие склоништа.

Поставување на нукеларни балистички ракенти системи во најзападниот регион на Русија, Калињин град.

Поставување на стратешки бомбардери над Крим.

Активирање на целосна борбена подготвеност на сите воздужни сили на северозапад.

Активирање на целосна борбена подготвеност на десет илјади војници кои припаѓаат на Северната флота и Западниот воен округ.

Активација на сибирските противвоздушни сили.

Покрај оваа подготовка на војската , своја војска припрема и Белорусија, кои им се прудружија на своите руски колеги во оваа стратешка офанзива. Исто така, Украина прави планови за напад на Крим во регионот на Кубан со поддршка на НАТО.

Иако генералниот администратор на Евроазиските набљудувачи за демократија и избори (ЕОДЕ), Александар Мозесов, рекол дека „никој во НАТО не е спремен да ја плати цената на нуклеарен конфликт со Русија поради Крим, за разлика од Киевските хунти и украинските ултрадесничари”, стручњаците наведуваат дека продолжувањето на агресивното делување на САД и ЕУ во комбинација со демонизацијата на Путин и Русија во западните медиуми сепак води кон војна.
Се доаѓа до заклучок дека Запад не и гарантирал на федерацијата дека премиерот Камерон ќе биде „тргнат” од канцеларијата и дека војната ќе биде спречена.