Свет
10.01.2017 21:08

Нов терористички напад го потресе светот

1030141323

По терористичкиот напад врз полициска станица во Газиантеп претходно денеска, околу 19.30 часот по локално време, потворно бил отворен оган врз полициски автомобил, пишува весникот „Милиет“.

Нападот на полицискиот автомобил е извршен од возило во кое се наоѓале три лица.

Турската полиција веднаш одговорила на огнот.

Напаѓачите се обиделе да избегаат, но полицијата успеала да го сопре автомобилот.

Еднот од напаѓачите е фатен, додека другите двајца успеале да избегаат.

Во регионот е преземена голема операција за фаќање на останатите напаѓачи.

Претходно денеска, еден напаѓач беше убиен, а еден полицаец беше ранет при напад врз полициска станица во Газиантеп.