Нов терористички напад во Лондон

34394B7C-D0C3-4F16-B33C-12505C34A54F_cx0_cy12_cw0_w1023_r1_s

Викендов невиден масакр се случи во срцето на Велика Британија, кога терористи оделе по улица и со мачета боделе кој ќе им се појави на патот.

По хоророт во кој имаше седум загинати и многумина повредени, полицијата спроведе голема акција, и вршеше претреси на неколку адреси во центарот на Лондон. Во една куќа нашле шок бомби и привеле неколку џихадисти. Очевидци пријавиле дека слушнале пукање рано наутро, откако џихадистите така возвратиле на полицијата.

По дел од терористите уште се трага.

Инаку, во нападот загинаа најмалку седум лица, а 48 се повредени.