Пукање на железничка станица во Германија

pucnjavasacekusaprofimedia1000x0rggdrg

Неколку лица, меѓу кои и една полицајка се повредени во пукањето што се случи на железничката станица во Минхен, соопшти полицијата. Едно лице е уапсено, а според првичните информации, нејверојатно не станува збор за тероризам.

За време на редовната полициска контрола на станицата, како што велат сведоци, осомничениот го зел пиштолот од полицајката и пукал во неа при што ранил уште двајца други. Полициската акција се уште трае, а станицата е