Силен земјотрес со 6,9 степени ја стресе земјата

zemjo-89402-1

Најмалку две лица денеска загинаа во силниот земјотрес што ја погоди Гватемала, соопштија властите.

Земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала и оштетил стотина куќи, а исто така предизвикал и прекин во снабдувањето со електрична енергија на западниот дел на земјата, објави АФП.